Kurzy digitálního navrhování

Digitální móda se stává pro oděvní průmysl atraktivním technologickým nástrojem s širokým spektrem využití. Velké oděvní společnosti vstupují do digitálního prostředí zejména kvůli benefitům, které s sebou toto odvětví přináší. Šetří tím nejen čas, ale i kapitál, který je vynaložen na klasický způsob prototypování oděvu. 

Chcete se o výhodách digitálního navrhování dozvědět více, rozšířit své znalosti v oblasti módy a vytvářet vlastní projekty ve 3D prostředí? Provedeme vás základy navrhování v CLO, nejpokročilejším 3D softwaru svého druhu. Kurzy probíhají za přítomnosti lektorek Kateřiny Škarabelové a Martiny Styk - jedna vede lekci a druhá se individuálně věnuje účastníkům při práci s programem. Kurzy pod tímto vedením probíhají také na školách SSUŠD či UMPRUM.

Lektorky
 
Kateřina Škarabelová
V rámci bakalářského programu studovala Fashion Design na VIA University College v Dánsku, má za sebou stáž v londýnském Matthew Miller Studio a pracovala pro slovenskou módní značku světového formátu NEHERA.

Martina Styk
Po letech studia výtvarnictví a grafiky absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a spojila síly s návrhářským duem LAFORMELA tvořící jednu z nejrenomovanějších značek na českém a slovenském trhu.
Výhody digitální módy

Časová úspora 
Oděv se díky 3D vzorování (prototypování) nemusí fyzicky upravovat při každé drobné změně. Neztrácí se tak čas nadbytečnou produkcí vzorků, protože většina úprav může proběhnout na digitální úrovni.

Finanční úspora
V rámci digitálního vzorování oděvu není třeba vynakládat kapitál na nákup textilních materiálů pro prototypy oděvu, které se v konečném důsledku ani nepoužijí. Lze ušetřit i na lidské práci, jelikož není nutné každý nový prototyp fyzicky ušít.

Odpovědnost vůči životnímu prostředí
Digitalizace oděvu zamezuje nejen zbytečné nadprodukci, ale i silnému znečištění, které s sebou fyzická móda přináší. 

Efektivní obchodní nástroj
Digitální móda je skvělým pomocníkem na úrovni průzkumu trhu. Může tak být zhotoveno jen to, na co trh reagoval pozitivně. S oděvem v digitální formě se dá také efektivně pracovat jako s novou formou prezentace na webech, e-shopech a sociálních sítích, zejména pak pro výrobu made to order, tj. na zakázku.Výhody pro krejčovská studia a konstruktéry
Výhod 3D softwaru CLO mohou využít například i menší krejčovská studia či oděvní konstruktéři. V programu lze totiž velmi rychle modifikovat změny, a díky tomu pak není třeba kvůli malým úpravám zhotovovat stále nové prototypy. Finální vizualizace oděvu zároveň slouží jako efektní nástroj pro prezentaci návrhu klientovi. Software velmi dobře komunikuje s formáty jako je DXF, a tak lze do programu exportovat již digitalizovaný střih.

Výhody pro studenty
Digitální navrhování v oblasti oděvního průmyslu zažívá velký boom. Mít znalost základů digitalizace již při studiu oděvních oborů může být velkou výhodou - absolvent tak zvyšuje své šance na uplatnění na trhu práce.
Obsah kurzu 

Orientace v pracovním prostředí 
seznámení s uživatelským prostředím, orientace ve 2D a 3D okně, základní nástroje pro tvorbu střihu, sešívání, manipulace s materiálem, aranžování oděvu na avatara 

Úvod do šití
sešívání základních součástí oděvu, drobné střihové modifikace, tvorba jednoduchého střihového dílu

Knihovna materiálů 
práce s knihovnou materiálů, aplikace materiálu na oděv, základní modifikace materiálu (změna barvy, velikosti, směru osnovy)

Práce se vzorem (printem) 
aplikace vzoru na látku, modifikace vzoru (zvětšení, zmenšení, upravení pozice)

Tvorba střihu dle předlohy
vykopírování střihu/rýsování vlastního střihu, základní střihové manipulace (změna délky, šířky, řasení, aplikace elasticity aj.)

Ozdobné prvky
aplikace knoflíků, zdrhovadel, paspulí, prýmků apod. a jejich následná modifikace

Finalizace modelu
přidání prošití, konfigurace tloušťky materiálu u jednotlivých střihových dílů, modifikace avatara (změna pózy, modifikace bot, vlasů apod.), nastavení kvality výstupu

Finální výstup
nastavení kvality renderu (finální vizualizace v podobě obrázku), nastavení světel a kamery, custom views (vykreslení finálního obrázku)


Nároky na studenty
Kurz je určen pro začátečníky. Znalost grafického prostředí a oděvní terminologie je výhodou, ne však podmínkou.
1. vlastní notebook
2. myš se třemi tlačítky/kolečkem

Forma a rozsah
Kurz probíhá prezenčně.
2 dny / 10 výukových hodin
Kurz je víkendový a probíhá v sobotu a v neděli od 10:00 do 16:00 (s hodinovou pauzou na oběd).
Celková časová dotace kurzu je 10 hodin. Nad rámec této dotace můžete využít konzultace po celou dobu konání kurzu. Každý účastník obdrží pozvání do uzavřené FB skupiny, kde může využít individuální podpory lektorů a stát se součástí zajímavé fashion komunity. Studium je velice intenzivní a k dosažení významných pokroků a výsledků vyžaduje součinnost i mimo kurz - práci na domácích samostatných projektech.

Termín a místo konání 
Další kurz se uskuteční 15. - 16. 6. 2024. V případě zájmu prosíme o vyplnění registračního formuláře níže.
130 00  Praha 3 - Žižkov

Cena
6 500,- Kč
Cena kromě konzultací a individuální podpory lektorů zahrnuje také knihovnu základních střihů v digitální podobě (tričko, košile, mikina, bunda a kalhoty) a přístup do projektové složky kurzu s výukovými materiály ke stažení.
Výuka probíhá v bezplatné zkušební verzi programu CLO. Po uplynutí doby trial verze (1 měsíc) je nutné zakoupit softwarovou licenci. CLO nabízí tři různé varianty licencí - více informací zde

Kontakt
+420778030703Back to Top